Pravidelný týdenní komentář k trhu

Datum: 27.10.2011 18:10Zdroj: Atlantik

Poslední pro český trh zkrácený říjnový týden se nesl ve znamení očekávaného summitu EU, který po víkendových, pro trhy relativně pozitivních, jednáních měl přinést konkrétnější kroky ve smyslu řešení dluhové krize eurozóny, řeckého dluhu či případně rekapitalizace bank. Mimořádný středeční summit EU přinesl shodu v bodech týkající se odpisu řeckého dluhu, rekapitalizace bank, úpravy fondu EFSF a koordinace hospodářské politiky v Eurozóně. Většina závěrů je zatím velmi obecných a spíše rámcových, detaily u všech bodů by měly být představeny během 2-5 měsíců. Index PX uzavřel týden na úrovni 968 bodů, což mezitýdenně (min. pátek až čtvrtek) představovalo růst o 3,9 %.

 

Samozřejmě nesmíme vynechat výsledkovou sezónu, která co do množství zveřejněných výsledků v USA v jednom týdnu gradovala, ale ani evropská scéna nebyla pozadu. A ani z našeho pohledu pozitivní potvrzení očekávání na růst amerického HDP za 3Q11 ve výši 2,5 % r/r, při růstu spotřeby o 2,4 % (oček. +1,9 %). Nicméně mimořádný summit EU byl ve středu zájmu a poněkud výsledkovou sezónu a potenciálně i solidní makrodata odsunul do pozadí.

Domácí trh zahájil výsledkovou sezónu středečními daty z mediální společnosti CETV. Ta na provozní úrovni EBITDA překonala očekávání (8,9 mil. USD vs. oček. 5,8 mil. USD). Rovněž výhled byl potvrzen na dosavadních průměrných odhadech trhu. Titul zakončil čtvrteční obchodování na 209 Kč (+8,8 % t/t).

NWR ve čtvrtek reportovalo svá provozní data (objemy produkce) za 3Q11 a rovněž dohodnuté ceny koksovatelného uhlí a koksu pro 4Q11. Objemy produkce za 3Q11 jsou v souladu s odhady a měl by se dodržet dříve revidovaný produkční mix. Ceny koksovatelného uhlí na 4Q11 jsou 171 EUR/t (189 EUR/t ve 3Q11), což je lehce pod tržním odhadem (175 EUR/t), ceny koksu budou 341 EUR/t, tedy poklesnou o 13,2 % q/q. Společnost potvrdila produkční cíle, ale snížila lehce prodejní množství koksu (na 525-575kt z 720kt) díky vývoji na trhu. Akcie zakončila čtvrteční obchodní den na 150,5 Kč (+7,3 % t/t).

Nejvíce rostoucí akcií týdne byla Erste Group (+12,2 %, 443,1 Kč). Díky zprávám z dohody EU ohledně dluhové krize eurozóny byl podporován celý bankovní sektor. Erste Bank po zprávách o mimořádných odpisech z minulých dní byla výrazněji pod tlakem, což naopak napomohlo relativně vyššímu míru růstu v uplynulém týdnu. Banka má zítra v pátek 28. října výsledky, po té co dala varování před výsledky již před čtrnácti dny. Naopak nejvíce klesajícím titulem byla Telefonica CR (-2,3 %, 389 Kč). Domníváme se, že se jedná o technický pohyb díky aktuálnímu přesunu do cykličtějších aktiv.

Relativně pro trhy pozitivní výstup z mimořádného summitu EU by mohl na začátku příštího týdne ještě pokračovat. Pro druhou polovinu týdne bychom však čekali jisté vystřízlivění a uklidnění situace. Výstup z jednání zástupců EU je sice pro trhy pozitivním faktorem, ale odraz na rychlé zlepšení hospodářského výhledu Evropy či zlepšení konkurenceschopnosti pro předlužené země z našeho pohledu prozatím nemá. Bližší kvantifikace a dolaďování naznačených kroků může ještě potenciálně přinést jisté zakolísání. Celkově však vnímáme výstup pozitivně ve smyslu ústupu od krizového scénáře vzniku systematického rizika krachu bankovního sektoru v Evropě. Příští týden bude nadále pokračovat výsledková sezóna, která se v USA přesune do druhé poloviny.

Jak již řečeno ještě tento pátek 28. října zveřejní své výsledky Erste Bank, ale vzhledem k tomu, že banka nedávno uvedla svoje varování před nepříznivými dopady současné situace na dluhopisových trzích a vývoji v Maďarsku a Rumunsku do výsledků, tak samotná čísla, i když výrazně negativní by již neměla významně negativně překvapit. Sledovat se bude samotná provozní úroveň, tedy to jak je banka schopna hospodařit za normálních podmínek. Očekáváme mírný pokles čistých úrokových výnosů díky téměř zastavení úvěrové expanze.

Ve čtvrtek 3. listopadu zveřejní svá čísla za 3Q11 Fortuna. Zde očekáváme pokles provozního zisku EBITDA o 50% r/r na 2,8 mil. EUR díky rozjezdu nové loterie. Čísla jako taková pravděpodobně nepřinesou výraznější překvapení. Pozornost se proto bude soustředit především na růstové projekty, což jsou loterie v ČR a online sázení v Polsku.

V pátek pak zveřejní svá finanční čísla Unipetrol. Zde očekáváme za 3Q11 i díky predikci managementu ke svým provozním datům z minulého týdne, že provozní zisk EBIT bude záporných 256 mil. Kč vs. +238 mil. Kč v 3Q10. Výsledky jsou negativně ovlivněny zářiovou odstávkou rafinérie, což nedokázala zvrátit ani mimořádná vratka pokuty od EK. Domníváme se, že negativní reakci již titul absorboval po provozních datech, a tudíž aktuální data budou víceméně neutrální. Navíc kvantifikace managementem naznačené ztráty je poměrně obtížná a proto čekáme velký rozptyl odhadů.

Příští týden bude velmi obsáhlý, co se makroekonomických dat týče. Očekáváme, že se investoři zaměří na páteční (4. listopadu) měsíční data o nezaměstnanosti v USA, kde se očekává růst pracovních míst v říjnu o 100 tis. vs. zářiových +103 tis. nových míst. Mezi další úzce sledované indikátory považujeme oba indexy ISM (průmyslu v úterý i služeb ve středu). Oba indikátory ukazují na lehce pozitivní výsledky. Ve středu pak bude zasedat FED a rozhodovat o úrokových sazbách. Žádná změna se neočekává. Investoři mohou spekulovat, jestli neuslyší případné indikace o variantách dalšího monetárního uvolňování, které v komentářích některých centrálních bankéřů USA zaznívaly. Neočekáváme žádné konkrétní kroky. Ve čtvrtek pak budou rozhodovat o sazbách rovněž ECB a ČNB. V obou případech se neočekává změna.


Zdroj

Zpět na zprávy dne

Neděle 22. září 2024 Praha 06:55,New York00:55