Třetí říjnový týden byl ve znamení spekulací nad nadcházejícím setkáním představitelů eurozóny a nad jednáními mezi německou kancléřkou Merkelovou a francouzským prezidentem Sarkozym. Samozřejmě tématem číslo jedna je situace kolem Řecka, dluhové krize a její řešení. Index PX uzavřel týden na úrovni 931 bodů, což mezitýdenně představovalo pokles o 0,5 %. Investoři úzce sledovali jakékoliv zprávy z jednání mezi vrcholnými představiteli Německa a Francie a další doprovodné komentáře politických zástupců některých dalších zemí (především německého ministra financí).
Kromě spíše politické euroscény se sledovala zámořská výsledková sezóna, která dle dosavadních výsledků (jsme v první pětině) je spíše pozitivním překvapením vůči očekávání (75% výsledků lepší na čistém zisku). Již méně optimistické jsou výhledy, které v relativně vyšší míře jsou spíše více konzervativní vzhledem k rostoucí nejistotě ekonomického vývoje. Americký "bankovní" týden přinesl solidní čísla na čistém zisku díky účetnímu přecenění vlastního dluhu u všech bank, což investory neuspokojilo. Finanční sektor se však zmítá ve víru sentimentu vztahujícímu se k dluhové krizi eurozóny.
Z domácí firemní scény nás zaujali provozní data Unipetrolu (pátek), která sama o sobě byly víceméně v souladu s očekáváním, avšak vyjádření do finančních čísel bylo pro nás spíše zklamáním. Společnost uvedla, že odhaduje provozní zisk EBIT za 3Q11 v záporné výši a to v objemu, který bude potenciálně eliminovat kladný zisk z 2Q11 (224 mil. Kč) a to i přes kladné jednorázové položky, což ještě více umocňuje negativní provozní výsledek. Akcie uzavřela páteční obchodování na 172 Kč (-0,6 % t/t).
Společnost Philip Morris Int. (PMI) ve čtvrtek oznámila výsledky hospodaření za 3Q11 včetně komentáře k české republice (významné pro PMČR). Trh s cigaretami v ČR se snížil o 2,3% r/r (ve 2Q zvýšil o 3,3 % r/r) a tržní podíl společnosti PMČR se snížil na 44,5 % (45,5 % v 2Q11). Informace jsme hodnotili negativně. Titul ukončil týden na hladině 11 400 Kč (-2,4 % t/t).
V úterý byl první den, kdy se akcie společnosti Pegas Nonwovens poprvé obchodovaly bez nároku na hrubou dividendu 1 euro na akcii (5,7 % hrubý dividendový výnos). Výplatní perioda začíná 27. října. Titul i přesto dokázal zakončit týden v plusových hodnotách na úrovni 445 Kč (+2,1 % t/t).
Ve čtvrtek Slovenský parlament schválil speciální daň pro banky, která by měla začít platit od příštího roku. Schválená verze je dvojnásobná oproti původním návrhům, o kterých se dosud spekulovalo. Dopad do hospodářských výsledků Erste Group očekáváme v rozmezí 10 – 15 mil. EUR, což je 1 – 1,5 % očekávaného zisku skupiny pro příští rok. Samotná očekávaná výše daně není z pohledu konsolidovaných čísel pro Erste zásadní, nicméně v souhrnu s obdobnou daní v Rakousku a Maďarsku již tyto náklady negativně ovlivňují ziskovost banky. Další negativní zprávou je vyšetřování banky ze strany rakouského regulátora trhu kvůli dosavadnímu způsobu účtování CDS portfolia a manipulaci trhu. Té se měl dopustit generální ředitel Erste tím, že 10 dní před oznámenými mimořádnými opatřeními řekl, že nevidí důvod pro změnu výhledu zisku pro tento rok. Akcie zakončily pátek na úrovni 395 Kč a se ztrátou 4,8 % t/t se Erste stala nejvíce klesajícím titulem uplynulého týdne.
Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla CETV (+5,8 %, 192 Kč). Titul pokračuje v růstu již třetím týdnem po předchozích výrazných propadech. Částečně může stát za tímto vývojem uzavírání krátkých pozic či nákupní zájem spojený s probíhajícím odprodejem polské TVN, o kterou se CETV zajímá.
Pro vývoj příštího týdne a zřejmě i dalších měsíců bude stěžejní vývoj přes víkend na summitu EU. I když je zřejmě jasné, že dalším významným termínem bude případně středa 26. října (případné hlasování v německém parlamentu) a případně další zasedání G20 (3-4. listopadu). Nicméně víkend by měl dle původních scénářů přinést konkrétní plán na současnou situaci. Bez jasného plánu bychom očekávali negativní reakci trhu. Hledání řešení je v tomto případě výrazně nesnadné a to jak ekonomického, technického tak politického hlediska. Kromě politiky budou investoři dále sledovat výsledkovou sezónu a to jak v USA, tak i v Evropě.
Domácí akciová scéna otevře výsledkovou sezónu středečními výsledky mediální společnosti CME. Očekáváme, že provozní zisk na úrovni EBITDA bude 5,8 mil. USD vs. -4,5 mil. USD před rokem. Výrazně se na tomto výsledku podepíše příznivý pohyb kurzu. I dle posledních zpráv se domníváme, že výhled na letošní rok bude ve znění současných očekávání. Sledovat se bude výhled na vývoj do konce roku, tedy jak společnost pociťuje současnou ekonomickou situaci a výhled na vývoj na svých tržbách a objednávkách.
V pátek pak zveřejní své výsledky Erste Bank, ale vzhledem k tomu, že banka nedávno uvedla svoje varování před nepříznivými dopady současné situace na dluhopisových trzích a vývoji v Maďarsku a Rumunsku do výsledků, tak samotná čísla, i když výrazně negativní by již neměla významně negativně překvapit. Sledovat se bude samotná provozní úroveň, tedy to jak je banka schopna hospodařit za normálních podmínek. Očekáváme mírný pokles čistých úrokových výnosů díky téměř zastavení úvěrové expanze.
Z makroekonomické úrovně bude informací číslo jedna čtvrteční americké HDP za 3Q11. Aktuální očekávání se pohybují na úrovni +2,5 % z +1,3 % za 2Q11. Kromě HDP se budou sledovat mimo jiné úterní spotřebitelská důvěra (oček. 46 z 45,4 bodu) a středeční objednávky dlouhodobé spotřeby (oček. -0,8 z -0,1 %).