Short selling – prodeje nakrátko
Jak se dá vydělat na poklesu akcií, či akciového trhu? Investor má více možností. Buďto nakoupí cenné papíry, deriváty, které jsou konstruovány tak, že jejich hodnota roste, když určité podkladové aktivum klesá, nebo může jednoduše spekulovat na pokles konkrétně určeného aktiva jeho „shortováním“.
V poslední době se mnoho investorů odvrací od strategie „kup a drž“, neboť s postupnou globalizací se jednotlivé cykly zrychlují, obchodování bývá dynamičtější. Proto se mnoho investorů snaží aktivně vydělávat na poklesech.
Short selling - shortování se provádí v podstatě opačnou formou, než klasický nákup cenného papírů, jímž investor spekuluje na růst. Při shortování nejdříve investor cenný papír prodá a doufá, že cenný papír klesne na ceně. Ve chvíli, kdy uzná investor za vhodné, cenný papír nakoupí. Rozdíl mezi cenou prodeje a nákupu je investorův zisk nebo ztráta. Samozřejmě, o co levněji klient cenný papír nakoupí, než cenný papír prodal, tím více vydělává. Ptáte se, jak je možné nejdříve cenný papír prodat, když ho investor nemá ve svém vlastnictví? V dnešním elektronizovaném světě jednoduše. Investor si je jednoduše půjčí od svého brokera, který si je půjčí od jiného zákazníka, který je vlastní, nebo investorovi zapůjčí ze svých vlastních (či úplně jiných) zdrojů. Investor uzavřením obchodu, čili nákupem cenných papírů, cenné papíry brokerovi vrátí. Celý systém je plně automatizován a není třeba se tímto procesem dále zabývat. V praxi je proces jednoduchý. V obchodní platformě investor, či jeho makléř, místo tlačítka nákup stiskne tlačítko prodej či short – a je zashortováno!
Z logiky věci se může někdy v ojedinělých případech stát, že akcie jednoduše nebudou k vypůjčení, nebudou prostě na skladě. Pak nepůjde short provést.
Shortování je zvláště v době krize na kapitálových trzích velmi oblíbený styl obchodování. Seriózní ale je upozornit na případná rizika. Hlavním rozdílem mezi klasickým nákupem a pozdějším prodejem je, že při nákupu investor (pomineme-li maržové nákupy – nákupy na úvěr – páku) riskuje pouze svůj vklad. Jednoduše cena cenného papírů může klesnout na nulu, nikoli do minusu. Při shortu z logiky věci může cena případně neklesat, ale růst, a to teoreticky donekonečna, a tak klient riskuje neomezeně. Nutno dodat, že jde ale o teoretickou konstrukci. V praxi obchodníci s cennými papíry využívají systémy podstatně eliminující tato rizika.